Početna strana > Hronika > Danas: Izvesno dalje jačanje evra prema dinaru
Hronika

Danas: Izvesno dalje jačanje evra prema dinaru

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 06. decembar 2009.

Beograd - Narodna banka Srbije juče je bila primorana da interveniše na međubankarskom deviznom tržištu, kako bi sprečila dramatičan pad dinara, koji je poslednjih dana na oštroj silaznoj putanji. To je prvi put da je NBS intervenisala u odbranu dinara još od februara, što dovoljno pokazuje koliko je stabilnost domaće valute uzdrmana. Na jučerašnjem trgovanju, evro je dostigao vrednost od 96,5657 dinara (kurs koji će važiti u ponedeljak), što je drastičan skok u odnosu na dan ranije tako da je centralna banka morala da potroši 42 miliona evra, kako bi usporila pad domaće valute.

- Narodna banka Srbije juče je organizovala prvu aukciju na kojoj je prodala 42 miliona evra po jedinstvenom kursu od 96,20 dinara za evro. NBS je na međubankarskom deviznom tržištu intervenisala da bi doprinela usaglašavanju prekomerne devizne ponude i tražnje i doprinela ublažavanju prekomernih dnevnih oscilacija kursa - kažu za Danas u NBS-u.

Stručnjaci imaju različita viđenja uzroka koji u poslednjih nekoliko nedelja, a naročito tokom ove sedmice, guraju dinar nadole. Od toga da je reč smo o kupovini evra radi vraćanja obaveza u inostranstvu, pa do toga da banke namerno forsiraju slab dinar, kako bi povećale svoj profit ili pokazale da u svakom momentu mogu da obore domaću valutu.

Ekonomista Dejan Miljković kaže za Danas da banke namerno obaraju vrednost dinara kako bi na kraju godine u svojim knjigama prikazale manju dobit i na taj način platile manji porez.

- Poslednja dešavanja sa kursom veoma slute na prošlogodišnju situaciju, kada su banke malim trgovanjima na MDT-u oborile dinar. Prošle godine je deset banaka, koje drže 70 odsto tržišnog učešća, u četvrtom tromesečju oborilo svoju dobit za čak 45 milijardi dinara, što znači da je budžet izgubio 4,5 milijardi dinara poreza. I sve to prikazom negativnih kursnih razlika. Ove godine, u prva tri kvartala došlo je do umanjenja kursnih razlika, tako da banke sada guraju kurs nadole kako bi prikazale negativne razlike i platile manji porez. Kada se pogledaju zarade koje iste banke ostvaruju u Srbiji i u okolnim zemljama, ispada da ovde rade sami geniji, što naravno nije tačno - smatra Miljković i dodaje da intervencija NBS-a od 42 miliona evra može samo da amortizuje kurs u toku jednog dana, te da će se ista situacija ponoviti već za dan ili dva.

S druge strane, saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić smatra da postoje tri glavna faktora koja utiču na pad dinara, među kojima je na prvom mestu sezonska pojava da mnoge obaveze dospevaju na naplatu krajem godine pa se zbog povećane tražnje za evrima javlja pritisak na kurs, što će, po njegovom mišljenju, biti neutralisano već u prvom kvartalu 2010.

- Drugi faktor je to što je NBS u oktobru i novembru oborila repo stopu (kamatu koju NBS plaća bankama na dvonedeljne depozite), što je naljutilo banke jer im se na taj način značajno smanjuje dobit. Moguće je da su banke na to reagovale kupovinom na međubankarskom deviznom tržištu, kako bi Narodnoj banci dale znak da one mogu da izvrše pritisak na kurs, kako ne bi više smanjivala repo stopu - kaže Nikolić za Danas i dodaje da je to, naravno, samo spekulacija.

Kao treći faktor zbog kojeg slabi dinar, ovaj ekonomista vidi odluku Monetarnog odbora centralne banke od 18. novembra da promeni strukturu obavezne rezerve banaka. Naime, na početku krize, NBS je dozvolila bankama da deo deviznih rezervi drže u dinarima, ali je sada umanjila taj dinarski iznos sa 25 na 20 procenata, što je, kako kaže, sa deviznog tržišta povuklo 145 miliona evra, stvorivši manjak ponude, odnosno pritisak na kurs.

Prema Nikolićevim rečima, da li će kurs nastaviti da raste zavisi od toga da li će NBS nastaviti da obara repo stopu, što je već najavila kao verovatnu mogućnost, u kom slučaju je izvesno jačanje evra. Međutim, moguće je i da se dinar vrati na vrednost od oko 95 dinara, ali samo pod uslovom da je trenutni pad domaće valute bio prouzrokovan špekulantskim ponašanjem neke od banaka, koja je htela da zaradi na kursnim razlikama, računajući da će NBS intervenisati kada dinar počne da slabi.

(Danas)